top of page

Gojenje zdravilnih rastlin

Zdravilne in aromatične rastline lahko gojimo v lončkih, na gredicah, vrtu, njivah ali večjih površinah.

Z gojenjem prispevamo k ohranjanju biotske pestrosti naravnih rastlinskih združb. S tem zavarujemo izginotje tistih samoraslih vrst, ki jih je zaradi vsakoletnega, velikokrat brezobzirnega nabiranja čedalje manj. Nekatere med njimi so strokovnjaki že uvrstili na spisek ogroženih vrst.

 

Čeprav je Paracelsus dejal, da so travniki in griči "naša domača lekarna", se pri pridobivanju zdravilnih učinkovin raje ozrimo na gredice in njive, kjer jih lahko pridelamo in zmanjšamo bojazen, da bi se slovenska naravna lekarna prehitro izpraznila. V nasprotju z intenzivno pridelavo hrane, ki lahko vsebuje zdravju škodljive sestavine, je samo po sebi umevno, da se je potrebno pri gojenju zdravilnih in aromatičnih rastlin v celoti izogniti uporabi mineralnih gnojil ter fitofarmacevtskih sredstev.

 

Danes uporabljamo več načinov gojenja zdravilnih in aromatičnih rastlin:

  • nadzorovana ekološka pridelava po standardih ZZEKS (Zveza združenj ekoloških kmetov Slovenije),

  • biodinamična metoda, kjer se dela opravijo v skladu z ustreznimi kozmičnimi energijami, ki nam jih posreduje Luna. Upoštevamo, da so nekateri dnevi ugodnejši za delo z določenim delom rastline (list, plod, korenina, cvet). Na ta način omogočimo boljši razvoj rastline in zmanjšamo potrebo po zaščitnih sredstvih. Vse to je opisano v Setvenem priročniku za tekoče leto,

  • permakultura, ki je lahko izvirna ali načrtovana. Permakultura je načrtovan sistem, ki poskuša ustvariti trajnostni življenjski prostor (habitat) s posnemanjem vzorcev iz narave.

bottom of page